Przejdź do treści
Slider1
Slider2
Slider 3
Slider 4
Przejdź do stopki

Wycieczka do Oświęcimia

Wycieczka do Oświęcimia

Treść

21 października uczniowie klasy VII a i VIII b MZS nr 3, wraz z grupą rówieśników 
z MZS nr 1 w Gorlicach, wzięli udział we wspólnej wycieczce edukacyjnej do Oświęcimia w ramach programu "Odkrywam Małopolskę". Na wycieczce uczestniczyło 43 uczniów wraz z opiekunami. Była to żywa lekcja historii, której celem było bliższe poznanie prawdy o II wojnie światowej, a także uczczenie pamięci i oddanie hołdu ofiarom hitlerowskich obozów zagłady, w których na przestrzeni 5 lat trwania wojny, zamordowano blisko 5 milionów ludzi. W ciągu niespełna 5 lat istnienia obozu koncentracyjnego  w samym tylko Auschwitz zginęło, jak szacują historycy od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. Drugą pod względem liczebnym grupą byli Polacy około 70-75 tys., trzecią Romowie – około 20 tys.

Uczniowie oglądali obóz niemiecki z czasów II wojny światowej, przechodzili przez poszczególne baraki, cele więzienne, krematoria, komorę gazową, łaźnie dla więźniów, oglądali szubienice i miejsca rozstrzelania ludzi różnych narodowości (Polaków, Żydów, Rosjan, Romów). Niezwykłe wrażenie zrobiła na nas multimedialna ekspozycja przedstawiająca sceny z życia Żydów z okresu dwudziestolecia międzywojennego upamiętniająca ofiary Holocaustu.

Minutą ciszy uczciliśmy pamięć pomordowanych pod ścianą śmierci, a bezpośrednie zetknięcie 
z miejscem zagłady, historia opowiadana przez panie przewodniczki, pozostawiły w nas głęboki ślad i refleksję nad tym, jaki los potrafił zgotować człowiekowi drugi człowiek.

Organizację wycieczki wsparło finansowo Województwo Małopolskie udzielając Miastu
Gorlice (organ prowadzący szkoły podstawowe w Gorlicach) dotacji w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę”. Jest to program wsparcia turystyki szkolnej realizowany przez
zainteresowane samorządy lokalne w roku 2021.

W ramach projektu w wycieczce do Muzeum Auschwitz-Birkenau uczestniczyło 348 uczniów najstarszych klas pięciu gorlickich szkół podstawowych wraz z 21 opiekunami. 
Wycieczki odbyły się w dniach: 15, 19 i 21 października 2021 r.

 
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. 

45948